Akademici na Ceste hrdinov SNP

Motivácia absolvovať Cestu hrdinov SNP

Keďže pôsobím ako akademik na univerzite, musím mať pred každým dôležitým rozhodnutím naštudované príslušné podkladové materiály 🙂 Nebolo to inak ani v prípade rozhodovania sa o absolvovaní Cesty hrdinov SNP. Motiváciou a podkladom pre rozhodovanie a samozrejme aj pre následnú prípravu na samotnú cestu boli najmä knižné publikácie, videá účastníkov SNPčky a tiež rôzne internetové stránky s popisom trasy. Väčšinu z týchto zdrojov vám ponúkam v nasledovnom prehľade.

Knižné publikácie o Ceste hrdinov SNP:

Kníh na tému prekonávania osobných limitov už každý z nás istotne prečítal mnoho a zopár ich bolo napísaných aj na tému „Ako mi Cesta hrdinov SNP zmenila život“ 🙂 Mojou osobnou motiváciou boli tri publikácie. Knižka Najdu odvahu od famóznej Lenky Vacvalovej je najmä o prekonávaní samého seba. Lenka v nej opisuje svoju púť naprieč Slovenskom – za 16 dní prebehla celú trasu Cesty hrdinov SNP od Dukly po Devín. Ďalšie dve publikácie na obrázkoch mi boli najmä žriedlom informácií k plánovaniu samotnej cesty z pohľadu jednotlivých etáp, výstroja a dôležitých informácií nevyhnutných na „prežitie“ na SNPčke. Aj keď sa to nezdá, bolo spracovaných viacero titulov venovaných „putovaniu po červenej“. Ponúkam vám zoznam titulov, na ktoré som počas tvorby prípravy na moju cestu narazil:

Videá účastníkov SNPčky:

Videí od účastníkov Cesty hrdinov SNP je naozaj požehnane a mal som si z čoho vyberať. Osobne ma najviac oslovili videá od Patrika Paulinyiho, Michala Jiříčka a Matúša Lašana. Podla mňa najkomplexnejšieho sprievodcu SNPčkou predstavuje súbor videí z jednotlivých dní putovania od Tomáša Štrbu, ktoré som hltal jedným dychom. Ale pre každého je zaujímavé niečo iné a preto vám sem pridám aj odkaz na Môj zoznam vybraných videí účastníkov Cesty hrdinov SNP, ktoré som si tiež so záujmom pozrel a verím, že oslovia aj vás.

Patrik Paulinyi
Tomáš Štrba
Zoznam vybraných videí

Internetové stránky venované Ceste hrdinov SNP:

Najviac zdrojov k SNPčke sa dá nájsť práve medzi internetovými stránkami, ktoré sa zameriavajú najmä na podrobný popis jednotlivých etáp putovania, resp. upozorňujú na dôležité informácie o zdrojoch pitnej vody, možnostiach prenocovania, či zabezpečenia stravy. Snáď každý, kto uvažoval nad absolvovaním Cesty hrdinov SNP navštívil internetový portál CestaSNP.sk, ktorý na jednom mieste zverejňuje všetky skúsenosti a vedomosti potrebné k jej úspešnému zdolaniu. Nájdete tu podrobný itinerár cesty, live sledovanie postupu prihlásených účastníkov ale aj zaujímavé články a postrehy z putovania. Z pohľadu motivácie sa na Cestu hrdinov SNP ako na najkrajšie slovenské dobrodružstvo pozerá stránka projektu Cesta hrdinov – Cesta ktorá ťa posúva vpred. Na tomto webe ma zaujal prehľad jednotlivých etáp a publikácia Sprievodca do kopcov, s podnadpisom „Pred všetkým, čo chceš dosiahnuť sú kopce“. Ďalším typom webových stránok sú cestopisne zamerané weby, ktoré prinášajú pútavé čítanie o radostiach a strastiach prežitých počas cesty ako aj dôležité informácie o jecdnotlivých trasách a podmienkach na nich. Takýchto webov je mnoho a postupne vám tu zverejním tie, ktoré ma najviac oslovia. A rovno začnem jedným zaujímavým článkom, na ktorý som narazil pri plánovaní cesty „Ako prejsť najdlhšiu turistickú trasu s pomocou verejnej dopravy“. Ten článok ma zaujal práve tým, že popisoval zdolávanie Cesty hrdinov SNP postupne počas viacerých etáp, naviazaných na autobusové a vlakové spojenia. Inšpirovali ma aj iné články a ich zoznam vám postupne budem aktualizovať:

… dosť bolo rečí … vydajme sa na cestu 🙂